Aküler ve Akü Donanımları

UPS Akü Nedir Çeşitleri Nelerdir?

UPS akü elektrik olduğu dönemlerde depoladığı elektriği kesinti olduğu zaman hızlı bir şekilde sisteme verip güç kesintilerini engeller. Bu sayede sistem sorun yaşamadan uzun zaman boyunca çalışmaya devam eder. Özellikle durmaması ve sürekli olarak çalışması istenen sistemleri korumak için çok önemlidirler. Voltaj düşüklüğü, kesintiler veya dalgalanmalar gibi durumda otomatik olarak devreye girip sürekliliği sağlar.

Akü Nedir? UPS Akü Nedir?

Aküler elektrik enerjilerini kimyasal enerji olarak depolayan ve gerek olduğu anda yine elektrik enerjisi olarak veren cihazlardır. Sürekli elektrik ihtiyacı olan alanlarda kullanılabilir. Çalıştırma, aydınlatma veya ateşleme görevi görür. UPS aküler ise genellikle UPS sistemlerin de koruma görevi görüp gücün kesildiği anlarda devreye girer ve depoladığı elektriği sisteme aktarıp çalışmanın aralıksız devam etmesini sağlar. Enerji kesintilerinde sistemin arızalanabilme veya çalışmanın kesilmesi ihtimalleri göz önüne alındığında UPS akülerin önemi daha da kolay anlaşılmaktadır.

UPS Aküsü Nasıl Çalışır?

UPS güç kaynaklarında sistemin en önemli parçası akülerdir. Çünkü beklenmedik anda kesilen enerji bu aküler sayesinde temin edilir ve çalışmada bir aksaklık yaşanmaz. UPS sistemini sağlıklı bir şekilde çalışması için kullanılan enerjinin sürekli olması ve dalgalanma, alçalma, yükselme veya kesinti yaşanmaması çok önemlidir. Sistem düzenli çalışırken bir yandan da aküye zor zamanlarda kullanılacak enerjiyi depolar. Bu sayede enerji tamamen kesilmiş olsa da hiçbir zaman kesintiye uğramadan çalışmaya devam eder.

UPS Akü Değişimi Nasıl Yapılır?

Bir defa kurulduktan sonra sürekli çalışmaya devam eden UPS cihazının sağlıklı çalışabilmesi için akülerin sağlam olması gerekir. Ancak UPS akü değişimi ve bakımı mutlaka uzmana kişiler tarafından yapılmalıdır. UPS aküleri mutlaka şarj kartının yeterli olacağı şekilde uygun değerlerde seçilmelidir. Bağlantılar yapılırken mutlaka uygun ebatlarda kablolar kullanılmalı ve en önemlisi izolasyon işlemleri çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aküler aktif hale getirilmeden önce mutlaka ölçü aletleri ile kontrol edilmeli ve DC gerilim değerlerinin uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

UPS Akü Çeşitleri Nelerdir?

UPS sisteminin en önemli parçalarından biri olan aküler belli kriterlere göre seçilmelidir. UPS ürünleri için genellikle VLRA akü olarak bilinen kuru tip aküler kullanılır. Bu akülerin en büyük avantajı bakım gerektirmemeleri, çevrim ömürlerinin uzun olması, minimum gaz çıkışına sahip olmaları ve aynı zamanda dayanıklı bir yapıya sahip olmalarıdır. UPS’ler için kullanılan diğer akü çeşitleri ise AGM ve JEL teknolojisine sahip olan akülerdir. Bu akülerin yanında diğer bileşenler de mutlaka en dayanıklı ve en kaliteli ürünler arasından seçilmelidir. Bu sayede UPS uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde çalışarak beklentileri fazlası ile karşılayacaktır.

UPS Akü Fiyatları Nelerdir?

UPS akü fiyatları sahip oldukları güce, kullanım alanlarına veya sahip oldukları bileşenlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bir UPS aküsünün fiyatını AH değeri belirler. Bu değer ne kadar büyürse doğal olarak fiyat aynı oranda artar.

UPS ürünleri hakkında doğru seçimler yapmak, bu ürünler hakkında teknik bilgi ve fiyat bilgisi almak ve aynı zamanda ihtiyaçları olan UPS modellerini temin etmek isteyen kişiler her zaman İnform uzmanlarından yardım alabilirler.

Uzmanlarımıza info@inform.com.tr adresinden mail atarak ulaşabilirsiniz.

Hızlı Erişim Menüsü

Aşağıdaki konulardan birini mi arıyorsunuz?

- Çözümlerimiz

- Katalog / Broşür

- Nereden Satın Alabilirim?

- Online Eğitim

Hızlı Erişim