UPS'lerde uzaktan izleme nasıl yapılır ?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık birçok cihazın uzaktan izlemek hatta yönetebilmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnform UPS’lerde bu ihtiyaca cevap vermek için USB kablo veya seri kablo ile tek bir bilgisayar üzerinden veya İnform UPS uygulaması üzerinden haberleşmesi yapılabilmektedir.

Online UPS’lerin haberleşmesi için seri kablo veya usb kablo kullanılabilir. Bunlara ek olarak modbus ve snmp seçenekleri de yer almaktadır. Bunların arasından en çok tercih edilen snmp seçeneğidir. Snmp basitçe UPS’den aldığı bilgileri network’e aktaran bir cihazdır. Böylece UPS ile ilgili bazı bilgileri SNMP’nin web arayüzüne bağlanarak görebilirsiniz. Bu arayüze cep telefonu üzerinden ulaşmakta mümkün ama bu sadece snmp’ye atadığınız IP adresini internet’e açıp port yönlendirme ile mümkün olabilmektedir.

Bunu yanında bazı snmp kartları ups’den aldıkları bilgileri gsm modemi ile sms olarak gönderebiliyorlar.

İnform UPS’leri Megatec NetAgent arayüzü ile bazı fonksiyonları hem uzaktan izleme hemde uzaktan kontrol etmek mümkündür. NetAgent arayüzünü kullanmadan önce UPS içinde kullanılan snmp kartının modeline göre kurulum setuplarını indirmek gerekir.

Örnek; Megatec snmp için netility programı SNMP ile aynı ağda bulunan bir bilgisayara kurulur ve Netility programı ağı tarayarak tüm Megatec SNMP’leri bulur ve listeler. Biz bu aşamada UPS’e boşta olan bir IP adresi verip örnek; (192.168.2.40 gibi) verilen IP adresini internet gezgini adres çubuğuna yazarak NetAgent arayüzüne girebiliriz.

Uzaktan İzleme ve Kontrol

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


NetAgent arayüzünde ilk açılış sayfasında "sistem durumu" kısmı açılır. Bu kısımda system bilgisi ve ağ durumu bilgileri yer alır.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Temel bilgiler" kısmında ise anlık olarak UPS bilgisi, akü bilgisi ve ölçüm değerleri görünür.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Mevcut durum" başlığında ise UPS’sin giriş durumu yani anlık şebeke gerilimi, maksimum şebeke gerilimi, minimum şebeke gerilimi ve giriş frekansları okunabilir.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Mevcut durum" başlığı altında çıkış durumuda anlık olarak görülebilir.(çıkış gerilimi, çıkış durumu ve yüzdesel olarak UPS yükü)

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Akü durumu" segmesinden ise anlık olarak akünün tüm güncel verileri okunabilir.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Uzaktan kontrol" segmesi UPS sin bazı fonksiyonlarının uzaktan kontrol edilmesini sağlar. Bu segme ile

UPS test etme başlığı altında;
- 10 sn test et
- .... dakika için drin akü testi yap
- % .... kapasitesine kadar test et
- Akü düşük olana kadar test et
- Testi iptal et

Çeşitli başlığı altında;

- AC güç hatası olduğunda UPS’si kapat
- ..... dakika için UPS uyku moduna geçir
- UPS’si uyandır
- UPS’si yeniden başlat
- Yükü bypass’a aktar
- Yükü eviriciye aktar
- UPS sesli ikazını aç/kapat

Kısımları ile uzaktan bu fonksiyonları yönetebiliriz.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


"Ayarlar" segmesi ile UPS ait bazı aksiyonları önceden senaryo yapma şansımız var. Örnek; 13:00 ile 17:00 saatleri arasında aşırı UPS yükü olursa UPS’si 5dk sonunda kapat gibi. Ayrıca ayarlar segmesinden haftalık aksiyon planı veya tarihe göre aksiyon planı yapılabilir.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Ayarlar / snmp bölümünden bu UPS’e erişecek IP adreslerini tanımlayıp dışarıdan veya yetkisiz kişilerin erişimine kapatabilirsiniz.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Ayarlar/ e-mail/ olay kaydı için e-posta bölümünden UPS üzerinden meydana gelen anormal durumların bilgisini tanımlayacağınız mail adresine otomatik mail atılmasını sağlayabilirsiniz.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Ayarlar/ e-mail/ günlük rapor için e-posta bölümünden günlük UPS çalışma raporunun bilgilerini tanımlı e-mail adresine otomatik gönderim sağlayabilirsiniz.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Ayarlar/ sms/ olay kaydı için mobil bölümünden olay kayıtlarını sms olarak tanımlı cep telefonu hattına gönderebilirsiniz. (SMS özelliğini kullanabilmek için sms server olması gerekir)

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Kayıt bilgileri/ olay kaydı segmesinden tarih ve saat bazında tüm olayların kayıtlarını toplu görülebilir.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


Kayıt bilgileri/ veri kaydı segmesinden ise UPS giriş gerilimi, çıkış gerilimi, frekans, yük, kapasite ve vb. Tüm detayları tarih ve saat olarak takip edilebilir.

İnform UPS lerde Uzaktan İzleme


İnform Blog
Hızlı Erişim Menüsü

Aşağıdaki konulardan birini mi arıyorsunuz?

- Çözümlerimiz

- Katalog / Broşür

- Nereden Satın Alabilirim?

- Online Eğitim

Hızlı Erişim