UPS nedir? UPS Çeşitleri nelerdir?

Bugünkü yazımızda İnform’un uzmanlık alanlarından biri olan statik UPS bir başka ifade ile kesintisiz güç kaynaklarından (KGK) genel hatları ile bahsediyor olacağız...

Kesintisiz Güç Kaynakları (Uninterruptible Power Supply – UPS) adından da anlaşılacağı gibi kesintisiz enerji kaynağıdır.Elektrik yükünün bağlı bulunduğu şebeke de meydana gelen veya gelebilecek olası gerilim dalgalanmaları ( düşük gerilim, yüksek gerilim, faz kaybı ) , kısa veya uzun süreli kesintiler veya harmonikler gibi durumlarda yükü bu değişimlerden koruyan ve yüke teknik olarak sağlıklı ve temiz enerji sağlayan elektronik cihazlardır.

UPS ler yapı itibari ile ikiye ayrılır:
- Statik UPS
- Dinamik UPS

Statik UPS ler ise kendi içinde;
OFLINE UPS
LINE INTERACTİVE UPS ( regüleli ve regülesiz )
ONLINE ÇİFT ÇEVRİM UPS

Statik UPS tanımı içine giren farklı çalışma prensiplerinin tamamında, genel olarak üç ortak temel unsurdan söz etmek mümkündür. Bunlar; şebekeden sağlanan AC enerjiyi doğrultarak akü grubuna ve eviricilere aktaran doğrultucu (Rectifier), akü grubundan ve doğrultucudan alınan DC enerjiyi tekrar AC enerjiye evirerek yüklere aktaran evirici (Inverter) ve bu işlemler için gerekli DC enerjiyi depolamak için kullanılan akü grubu'dur.

OFLINE UPS nedir ?

OFLINE UPS


Off line UPS normal çalışma koşullarında şebekeyi direk yüke verirler elektrik kesintisi durumunda UPS devreye girer ve kısa süreli de olsa elektrik kesintisi kullanıcı tarafından hissedilir.

Off Line tipi UPS’ler genellikle küçük güçlerde üretilirler. Çünkü şebekedeki elektrik kesintisi durumunda UPS'in yükü akü grubuna aktarması sırasında yüksek güçlerde sorunlar yaşanabilir

LINE INTERACTİVE UPS nedir?

LINE INTERACTİVE UPS


Bu tip UPS lerde şebeke varken evirici pasiftir ve bu durumda şebeke gerilimini regüle eden kısım ve akü şarj birimi aktiftir. Akü grubu ve evirici kısmı, şebeke enerjisi kesildiğinde devreye girer ve aküler üzerinden yükü besler. Akülerin doldurulması şebekenin normal olduğu durumda eviricinin ters yönde işletilmesiyle sağlanır. Off line UPS lere göre farkı şebeke beslemesi OVR üzerinden geçerek tesise aktarılır.OVR ( otomatik voltaj regülasyonu) şebeke elektriğini sürekli olarak olması gerektiği değerde tutar ( 220V – 50Hz ) Line Interactive UPS'ler piyasada özellikle voltaj regülasyonlu UPS olarak bilinmektedir.

ONLINE ÇİFT ÇEVRİM UPS

ONLINE ÇİFT ÇEVRİM UPS


OnLine Çift Çevrim UPS’lerde şebekede enerji olsun ya da olmasın yük sürekli olarak evirici üzerinden beslenir.

Şebekede enerji olduğu sürece hem aküler şarj edilir, hem de şebeke ile aynı frekansta çalışan evirici yardımıyla yük beslenir. Şebekede kesinti olması durumunda aküden aldığı enerjiyi yüke aktarır. Yükün bu biçimde beslenmesi sırasında şebekeden veya aküden besleniyor olması UPS çıkış gerilim kalitesi ve sürekliliğini değiştirmemektedir. En yeni teknoloji olup en çok tercih edilen UPS modelidir.

İnform Blog
Hızlı Erişim Menüsü

Aşağıdaki konulardan birini mi arıyorsunuz?

- Çözümlerimiz

- Katalog / Broşür

- Nereden Satın Alabilirim?

- Online Eğitim

Hızlı Erişim